Site logo

Meleme, meleme

Minule jsme se podívali, jak se to má při přípravě kávy s vodou, dnes prozkoumáme zákoutí týkající se mletí kávy v domácím prostředí. A jestli u vody existovaly v podstatě 4 varianty, dnes jich na nás čeká mnohem více. Takže jdeme na to…

Příprava kávy

Začneme s tím, jakou kávu doma rádi pijete. Je to jen filtr? Pak to máte celkem snadné, hrubost kávy vhodné pro filtr nastavíte v podstatě na každém mlýnku. Pokud si však doma rádi dáte espresso, vše se začne komplikovat. Velká část mlýnků pro domácí použití si totiž neumí poradit se správnou jemností umleté kávy pro espresso. Proto pokud toto vyžadujete, buďte při výběru velmi obezřetní.

Ruka vs. elektřina 

Kolik kávy doma vypijete? Pár šálků týdně? Několik denně? Jste subtilní dívka nebo chlap jak hora? Máte rádi lehce upraženou kávu (a tím i těžší na mletí)? Další sada otázek, kterou byste měli vzít v úvahu. A až si na ně odpovíte, narazíte na mlýnkový paradox. Vhodný mlýnek pro přípravu kávy na espresso je snazší najít mezi ručnímy mlýnky… Navíc, při občasné přípravě kávy udržíte ruční mlýnek mnohem snáz v čistém stavu, nikde vám nebude zbývat umletá káva z minulé várky a to je pro kvalitu výsledného nápoje celkem zásadní.

Typy mlecích kamenů

Tady je volba celkem jednoduchá. Pamatujte si, nechcete nic, co má místo kamenů rychle se otáčející nože. Při mletí kávy je zásadní nezahřát zrnka, jinak dojde k chuťové degradaci kávy. A to se v případě nožových mlýnků děje. Když jsme nože vyřadili, zbývají mlecí kameny. Ty mohou být ocelové či keramické, kónické nebo ploché, ale obecně lze říci, že všechny odvedou dobrou práci.

Základní rady máme za sebou, pojďme se tedy podívat na situaci podle konkrétních typů kávových mlýnků.

Základní ruční mlýnek na kávu 

Jednou za čas si doma připravíte filtr? Berte v podstatě jakýkoliv ruční mlýnek s alespoň základním nastavením hrubosti mletí. Myslím že např. mlýnky od českého Lodosu vám budou bohatě stačit. Levné, odolné, na filtr zcela dostatečné.

Zkuste třeba tyto ruční mlýnky:

  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od

Špičkový ruční mlýnek na kávu

Měníte typy kávy podle chuti nebo denní doby, ale pořád je to pro vás spíš sváteční událost než každodenní rutina? Opět bych doporučil ruční mlýnek. Jen tentokrát vybírejte takový, který má „cvakací“ odstupňování hrubosti mletí. Budete tak snadno vědět, že např. 3 cvaky jsou na espresso a 5 na filtr. A nebo si kupte mlýnky dva ?

Zkuste třeba tyto ruční mlýnky:

  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od

Elektrický mlýnek na filtrovanou kávu

Jste-li náruživý domácí kafař, vstupuje do hry pořízení elektrického mlýnku. Je třeba ale ještě rozmyslet, zda vám stačí hrubost mletí vhodná pro filtrovanou kávu (Aeropress, Chemex, V60 atd.). Pokud ano, je to pro vaši peněženku dobrá zpráva, elektrické mlýnky na kávu vhodné pro filtr výrazně ušetří vaší peněžence, můžete je sehnat již cca od 3.000,- Kč.

U těchto mlýnků se zaměřte hlavně na konzistentní hrubost mletí a dále na praktičnost přístroje. Pokud se vám po každém mletí třetina kávy kvůli manipulaci s kávovarem vysype, nebudete z dlouhodobého použití příliš nadšeni…

Zkuste třeba tyto mlýnky na filtrovanou kávu:

  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od

Elektrické mlýnky na espresso

Jde o nejvyšší kategorii elektrických mlýnků na kávu a to se projevuje i na jejich ceně. Použitelné mlýnky stojí od cca 6.000,- Kč výš. Za svoje peníze ale většinou dostanete špičkové přístroje (pro domácí využití), u kterých o jejich kvalitách rozhodují spíše detaily.

Jedním z nich je nastavení hrubosti mletí, které může být plynulé (bezkrokové) a nebo s jednotlivými stupni a mezistupni. Osobně doporučuji bezkrokové nastavení, díky kterému máte naprostou volnost při ladění optimální hrubosti mletí.

Dále si můžete vybírat z dalších vychytávek, jako je časovač doby mletí nebo integrovaná váha, díky kterým bude vaše příprava kávy efektivnější a přesnější. V neposlední řadě pak také vybírejte doserless mlýnky, tzn. takové, které melou přímo do páky bez dávkovacího mechanismu.

Zkuste třeba tyto elektrické mlýnky:

  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od
  • (hodnocení uživatelů: %) – cena od

Jaký používáte mlýnek vy? Podělte se s námi v diskusi ?

Komentáře

  • Martin
    17. 1. 2022 at 16:06

    Lodos jsem kdysi měl a není to ideální mlýnek. Asi bych si raději připlatil a rovnou koupil Hario…

  • Hana
    22. 1. 2022 at 15:17

    Mám mlýnek Graef CM 800, velká spokojenost. Umí mlít velmi jemně, na úplný pudr sice ne, ale kávu v džezvě stejně nevařím. Mele pomalu, káva se ani nezahřeje. Mlít můžete rovnou do páky. Oceňuji, že v mlýnku zůstává jen minimum pomleté kávy. Jediná chyba je, že někdy je problematičtější správné sesazení mlýnku po čištění, aby zůstalo zachované nejjemnější mletí.

Přidat komentář